Jak za cedulky neutratit víc než je nutné

 
Vždy jde o správný úhel pohledu
 
Jsou dva základní pohledy na nákladnost orientačního systému:
 
První pohled hodnotí náklady na pořízení orientačního systému jako jednorázové. Dívá se orientační systém jako na něco, co nyní koupím a pak to budu mít a dále již jen používat. Např.: jako když pořídím nábytek do kanceláří.  
 
Druhý pohled vnímá orientační systém jako živý organismus a proto hodnotí nejen pořizovací náklady ale také provozní náklady, které vznikají vždy, když je prováděna aktualizace prezentovaných informací. Jako příklad se zde nabízí pořízení auta, kde na provozní náklady nezapomene zřejmě nikdo z nás.
 
Pokud nechcete za orientační systém ve Vašem objektu vydávat Vaše peníze neefektivně, pojďme se bavit o druhém pohledu.
 
 
Není nad příklad z praxe
 
Každý zkušený ekonom ví, že firmu nejvíce zatěžují opakované náklady a obecně náklady související s běžným provozem.
 
Pojďme se z tohoto úhlu pohledu podívat např. na obyčejnou tabulku u dveří kanceláře, kde pracují tři Vaše kolegyně.
 
Situace č. 1:
 
Pořizovací cena za tuto jednu tabulku (včetně popisů a montáže) při realizaci orientačního systému v celém objektu Vás cca vyšla na 410,- Kč. Tabulka je velmi hezká a je zhotovená z hliníkových eloxovaných profilů na nichž jsou popisy ze samolepících fólií. Boční profily jsou z černého plastu. Celek vypadá např. takto:

lištová tabulkaGN lištová 1
 
Když potřebujete provést první aktualizaci popisů (kolegyně Nováková se provdala za pana Vocáska - blahořejeme!) tak se stane cca toto:
Vy vykomunikujtete tento požadavek s Vaším dodavatelem značení a obdržíte nabídku za tuto změnu, která zahrnuje:
zhotovení nového popisu na řezacím plotru
+ dopravu k Vám do firmy (naštěstí dodavatel sídlí ve vedlejší ulici tak dojde pěšky)
+ odstranění starého popisu z lišty a nalepení nového
ve výši 180,- Kč, což je zjevně přiměřené
GN - lištová 2
V rámci drobné reorganizace ve Vaši společnosti, která probíhá 2 roky po instalaci orientačního systému je třeba změnit název oddělení, ale také přidat jednoho pracovníka do této kanceláře. Cena za tuto změnu je vyšší (360,- Kč), ale je to oprávněné, neboť je nutno přidat na tabulku jednu lištu a to vyžaduje výměnu bočních profilů, jejichž délka se musí zvětšit.
GN lištová 3
Atd…
 
Po pěti letech, když sečteme náklady za aktualizaci informací u této kanceláře, jsme na částce 720,- Kč (180 + 360 + 180). Když k tomu přičteme pořizovací cenu, jsme na 1130,- Kč. To je téměř trojnásobek pořizovací ceny, a to jsme nepočítali cenu Vašeho času nutného pro komunikaci s dodavatelem a čas, který budete muset věnovat jeho zásahu ve Vašem objektu (celkem odhadujeme cca 3x 30 minut – částku si doplňte sami).
 
 
Situace č. 2:
 
Pořizovací cena za tuto jednu tabulku (včetně popisů a montáže) při realizaci orientačního systému v celém objektu Vás cca vyšla na 460,- Kč. Tabulka je také velmi hezká a je zhotovená z hliníkového eloxovaného profilu, do jehož drážek je vložen barevný výtisk krytý čirým antireflexním akrylátem. Koncovky tabulky jsou z broušené nerezi. Celek vypadá např. takto:
 
tabulka convexGN convex 1
 
Když potřebujete provést první aktualizaci popisů (kolegyně Nováková se provdala za pana Vocáska - blahořejeme panu Vocáskovi!) otevřete si ve Vašem PC soubor pro změny popisů, který jste od nás obdrželi, najdete příslušný výtisk, změníte Novákovou na Vocáskovou, vytisknete a dle ořezových značek odříznete okraje. Vložíte výtisk do tabulky a původní výtisk dáte kolegyni Novákové - Vocáskové na památku. Celkem jste tomu věnoval 20 minut, včetně žertování s Novákovou - Vocáskovou.

GN convex 2
 
V rámci drobné reorganizace ve Vaši společnosti, která probíhá 2 roky po instalaci orientačního systému věnujete změně popisů u této kanceláře dalších 15 minut (Nováková - Vocásková na Vás bohužel nemá čas…)
GN convex 3
Atd…
 
Po pěti letech když sečteme náklady za aktualizaci informací u této kanceláře jsme na 50 minutách Vašeho času. Částku si, prosím, opět doplňte sami.
 
 
Závěr: V prvním případě Vám Váš dodavatel prodal tabulky s popisy a montáží. V druhém případě jsme naši pozornost zaměřili na to, jak Vám bude značení sloužit,. a to znamená, že jsme se společně dívali dopředu na možné provozní situace a hledali jsme takové řešení, které bude pro Vás dlouhodobě výhodné.
 
 
Co z toho vyplývá?
 
Orientační systém je živý organismus a jako na takový je třeba se na něho dívat.
 
Když podceníte fázi počáteční anylýzy a projekce orientačního systému, zaplatíte za provoz postupně více než za pořízení.
 
Když se svěříte do péče odborníkům - specialistům, dostanete svoje investované peníze zpátky v podobě fungujícího systému (převědčte se, a kontaktujte nás). Mimo to, si ušetříte čas na kolegyni Novákovou - Vocáskovou :-)
TOPlist